„Był taki mecz”. Zakład z trenerem i pewne zwycięstwo w 2009 roku

0
625
Był Taki mecz Biała Podlaska

Tym razem w cyklu „Był taki mecz” wracamy do sezonu 2009/2010. Wówczas, w trzeciej kolejce rozgrywek pierwszej ligi mężczyzn grupy B drużyna SPR BRW Stal Mielec podejmowała we własnej hali KS AZS AWF Biała Podlaska. W dzisiejszym artykule wspominamy właśnie to spotkanie.

Zanim jednak zaczniemy opowieść o tym meczu, to cofnijmy się o kilka miesięcy wcześniej. Był 10 maja 2009 roku. Był smutek, żal, rozczarowanie. Niektórzy zawodnicy skrywali twarze w dłoniach, inni nie ukrywali emocji i ze łzami w oczach opuszczali parkiet.

Trener Ryszard Skutnik po ojcowsku chodził pomiędzy zawodnikami, choć trochę starając się podtrzymać ich na duchu. Sam był zły, ale tym razem postanowił tego nie okazywać. Jego drużyna – SPR BRW Stal Mielec – właśnie przegrała z Miedzią Legnica i po raz drugi z rzędu spadła z ekstraklasy. Był to bardzo ważny, wręcz przełomowy moment w historii naszego klubu.

Latem 2009 roku prezes Antoni Weryński zdecydował się utrzymać niemal tą samą kadrę z jasnym zadaniem – w pierwszej lidze spędzamy tylko rok i znowu musimy wywalczyć awans do ekstraklasy. Jak się miało okazać, opłaciło się.

Mielczanie w sezon 2009/2010 weszli kapitalnie. W pierwszej kolejce rozbili u siebie 41:18 (19:8) drużynę Stalprodukt BKS Bochnia, a w drugiej również wysoko pokonali na wyjeździe 25:38 (12:19) GKS Olimpię Piekary Śląskie. W trzeciej kolejce podopiecznych trenera Skutnika czekał domowy mecz z AZS AWF Biała Podlaska.

Już początek spotkania był piorunujący. Kapitalne zawody rozgrywał Grzegorz Sobut, który właściwie nie mylił się z drugiej linii, do tego szybkie ataki i kontry wykorzystywał skrzydłowy Łukasz Janyst, a swoje dołożył również Adam Babicz.

Mecz był właściwie rozstrzygnięty do przerwy. SPR BRW Stal Mielec po trzydziestu minutach miała gigantyczną przewagę, prowadząc 24:9. W drugiej połowie mielczanie nie spuścili z tonu, dorzucili kolejne 20 bramek i wygrali niezwykle pewnie 44:24.

Taka wygrana oznaczała…wydatek dla trenera Skutnika. Wszystko dlatego, że przed sezonem założył się z drużyną, że gdy rzucą ponad 40 bramek w meczu, to trener stawia zestaw pewnego złocistego napoju. Patrząc na późniejsze wyniki i ilość meczów, w których Stal zdobyła więcej niż 40 goli, szkoleniowiec musiał sporo wydać.

Sezon 2009/2010 zakończył się pewnym awansem Stali Mielec do Ekstraklasy. Z kolei KS AZS AWF Biała Podlaska zajęła ostatnie miejsce w lidze.

SPR BRW Stal Mielec – KS AZS AWF Biała Podlaska 44:24 (24:9)

Stal: Lipka 1, Jarosz – Babicz 7, Basiak 2, Gawęcki 4, Janyst 7, Krzysztofik 1, Kubisztal 3, Prakaptsou 3, Sobut 10, Szpera 1, Tyniec 1, Wilk 4, Najuch. Trener Ryszard Skutnik.