Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mielcu

0
120

W najbliższą sobotę 11 listopada przed Pomnikiem Wolności i Obeliskiem Niepodległości odbędą się główne uroczystości obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym mieście.

Pierwsze wydarzenie towarzyszące tej rocznicy odbędzie w środę 8 listopada- Niepodległościowe Dyktando w Domu Kultury SCK o godz. 18.00.

W piątek 10 listopada zapraszamy do Parku Oborskich, gdzie o godz. 17.00 odbędą się tradycyjne Śpiewanki Patriotyczne. Zostaną one poprzedzone przywiezieniem Ognia Niepodległości z Kostiuchnówki przez Jednostkę Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego i rozpaleniem Watry Niepodległości.

Tego samego dnia o godzinie 18:30 w Sali Królewskiej PSM w Mielcu rozpocznie się Koncert Patriotyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli  PSM I i II st. w Mielcu. Natomiast o 20.00 odbędzie się Spotkanie Obywatelskie przy Pomniku Wolności i Obelisku Niepodległości wraz z zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów.

W sobotę 11 listopada świętowanie rozpocznie się o godz. 9.30 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu. Po nabożeństwie nastąpi uformowanie pochodu na ul. Kościuszki w kolejności: Mielecka Orkiestra Dęta, Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego, harcerze, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta, powiatu i województwa, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Mielcu, delegacje urzędów, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń, delegacje szkół oraz pozostali uczestnicy.

Po przemarszu pod Pomnik Wolności i po krótkiej części artystycznej (z udziałem Mieleckiej Orkiestry Dętej oraz PTG Sokół 1893 w Mielcu ) złożone zostaną tam wiązanki kwiatów i zapalone zostaną znicze pamięci.

Narodowe Święto Niepodległości w Mielcu, to także szereg imprez towarzyszących:

Od 10 do 12 listopada potrwa V Młodzieżowy Niepodległościowy Turniej Piłki Ręcznej w hali sportowo-widowiskowej MOSiR Mielec.

W sobotę 11 listopada odbędą się Otwarte Zawody Strzeleckie pod Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka (od godz. 9.00 – Strzelnica LOK w Mielcu) oraz Test Wiedzy Historycznej “Polska Niepodległa”– o godz. 17.00 w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Radomyślu Wielkim. W sobotę 11 listopada to także XVIII Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości (kryta pływania MOSiR, ul. Solskiego 1) oraz o godz. 16.00 – Koncert Niepodległościowy Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu (koncert biletowany).

Na niedzielę 12 listopada zaplanowano 6. Bieg Niepodległości na mieleckim lotnisku (start o 13.00) oraz koncert “Tożsamość narodowa w kulturze ludowej” w wyk. Stowarzyszenia Seniorów ZPiT “Rzeszowiacy” i zaproszonych gości w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu (koncert biletowany).

Gorąco zachęcamy do udziału w naszym niepodległościowym świętowaniu!