Gladiatory PGNiG Superligi. Poznaliśmy wszystkich zwycięzców

0
152

Poznaliśmy szczypiornistów, którzy w trakcie sezonu 2021/2022 zaprezentowali się najlepiej. W ich ręce powędrowały Gladiatory, czyli prestiżowe nagrody PGNiG Superligi. 

Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepszych szczypiornistów i trenerów, którzy otrzymali nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwycięzców wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowali sami zawodnicy i sztaby szkoleniowe klubów PGNiG Superligi. Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowani byli w niej szczypiorniści, którzy najczęściej wygrywali tytuł Zawodnika Tygodnia. O zwycięstwie w tej kategorii zdecydowali kibice. Gladiator dla Króla Strzelców trafił do zawodnika, który w trakcie sezonu rzucił najwięcej bramek.

Orlen Wisła Płock z największą ilością Gladiatorów 

Najwięcej statuetek padło łupem reprezentantów Orlen Wisły Płock. Szczypiorniści Nafciarzy zwyciężyli w trzech kategoriach, w tym tej najważniejszej – Zawodnikiem Sezonu został wybrany Michał Daszek, który był filarem swojej drużyny. Daszek świetne odnajduje się na prawym rozegraniu, mimo, że nie jest to jego nominalna pozycja. Popularny „Dachu” jest bez wątpienia jednym z najwszechstronniejszych szczypiornistów w PGNiG Superlidze, a swoją jakość potwierdza również w występach z orzełkiem na piersi.

Przemysław Krajewski jest jak wino – im starszy, tym lepszy. W trakcie całego sezonu imponował świetną formą, która przyniosła mu Gladiatora w kategorii Obrońca Sezonu. Wszechstronność to jego wielki atut, który pokazywał, grając zarówno na prawym jak i lewym skrzydle. Krajewski nie tylko świetnie bronił, ale był również bardzo groźny w ataku.

Gladiatorskie trio z Płocka uzupełnia Niko Mindegia, który trzeci rok z rzędu odebrał statuetkę dla Środkowego Rozgrywającego Sezonu. Mindegia to mózg drużyny i kreator gry ofensywnej. Imponuje częstymi asystami, równie chętnie atakując też bramkę przeciwnika.

Dublet Kacpra Adamskiego 

Jako jedyny zawodnik z całego zestawienia w tym sezonie zasłużył na dwa Gladiatory. Kacper Adamski został Bocznym Rozgrywającym Sezonu, a do tego dorzucił tytuł Króla Strzelców. Adamski był prawdziwą maszyną do rzucania bramek – w całym sezonie zanotował aż 162 trafienia, utrzymując skuteczność na poziomie 64%. Do puli dołożył jeszcze imponującą liczbę 120 asyst. Kacper Adamski w sezonie 2021/2022 dwukrotnie został Graczem Miesiąca, a jego świetna forma została dostrzeżona przez brązowego medalistę PGNiG Superligi – Azoty-Puławy, które będzie reprezentował w kolejnym sezonie.

Dwa Gladiatory jadą do Kielc i Kwidzyna, po jednym dla Piotrkowa i Zabrza

W klasyfikacji strzelców tuż za Adamskim, z liczbą 155 bramek uplasował się Arkadiusz Moryto, nagrodzony w kategorii Skrzydłowy Sezonu. Moryto może się pochwalić skutecznością rzutów na poziomie 80%. Piekielnie niebezpieczny na skrzydle, imponował wysoką i stabilną formą, podczas całego sezonu PGNiG Superligi.

Łomża Vive Kielce wśród triumfatorów ma jeszcze jednego reprezentanta. Artsem Karalek po raz drugi z rzędu został wybrany Obrotowym Sezonu. Białorusin świetnie wykorzystuje swoje warunki fizyczne, pokazując niezwykłą siłę, połączoną z dynamiką. Jest przy tym bardzo uniwersalnym zawodnikiem – świetnie radzi sobie nie tylko w ataku, ale i w obronie.

Statuetka dla Odkrycia Sezonu powędrowała na ręce Piotra Jędraszczyka, który zanotował świetny sezon. Zawodnik Piotrkowianina brylował nie tylko na superligowych parkietach, ale zaliczył udany debiut w reprezentacji Polski. Pomimo młodego wieku, Jędraszczyk gra twardo, niesztampowo i bez kompleksów. Wielu ekspertów widzi w nim przeszłego kreatora gry w Kadrze Narodowej.

Dziewięć tytułów MVP meczu i prawdziwa ostoja Górnika Zabrze w całym sezonie – Jakub Skrzyniarz, który został Bramkarzem Sezonu. Skrzyniarz był pewnym punktem w bramce zabrzan, wielokrotnie ratując klub z opresji w ważnych pojedynkach. Zawodnik zakończył rozgrywki z 239 obronionymi rzutami, zachowując przy tym skuteczność na poziomie 32%. Jego postawa została doceniona na arenie międzynarodowej. Skrzyniarz po sezonie zmieni Zabrze na słoneczny Irun, gdzie będzie bronił barw Wicemistrza Hiszpanii.

W zeszłym roku został Odkryciem Sezonu, teraz odebrał statuetkę jako Wybór Sezonu. Jakub Szyszko, którego kibice dwukrotnie namaścili na Gracza Tygodnia w PGNiG Superlidze. Szyszko był jednym z wiodących graczy i sprawców świetnych wyników MMTS-u Kwidzyn w sezonie 2021/2022. Jest też drugą strzelbą swojej drużyny z 76 bramkami na koncie. Warto przyglądać się jego karierze. Zawodnik ma dopiero 21 lat i zaliczył drugi świetny sezon w rozgrywkach.

Z początkiem sezonu niewielu przypuszczało, że MMTS Kwidzyn zakończy sezon na 4. pozycji. Zespół przezwyciężył swoje problemy, odbudował formę i zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Bez wątpienia duża w tym zasługa sternika kwidzyńskiego klubu. Zbigniew Markuszewski został nagrodzony jako Trener Sezonu. Szkoleniowiec poukładał klocki w spójną całość, wprowadzając w drużynę spokój i budując w zespole atmosferę niosącą drużynę do kolejnych zwycięstw w PGNiG Superlidze.