Podkarpackie: Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu

0
224

Dziś nieco o kolejnej świątyni z Podkarpacia, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed Wami Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu.

Cerkiew ta jest jedną z najstarszych zachowanych świątyń drewnianych Kościoła Wschodniego w Polsce. Wzniesiona została około 1615 roku i należy do rzadko już spotykanych cerkwi z galerią obiegającą kaplicę nad babińcem. W jej wnętrzu zachowały się niezwykle rzadkie malowidła ścienne. Szczególnie cenna jest dekoracja malarska w nawie głównej pochodząca z 1735 r., która przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. Zachwycająca bryła budowli, z typowymi kopulastymi dachami sprawia, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Świątynia położona jest na niewielkim wzniesieniu we wschodniej części Chotyńca, na skraju wsi, w odległości ok. 200 m od drogi prowadzącej do Medyki. W rogu placu cerkiewnego stoi drewniana dzwonnica, która została przeniesiona tu z miejscowości Torki. Wzgórze cerkiewne otacza piękny starodrzew. Podróżując po Podkarpaciu, zobaczcie koniecznie.

Wskazówki dojazdu⤵️
Jadąc od Radymna w stronę Korczowej, w Łapajówce skręcamy w prawo do Chotyńca. Po ok. 2 km skręcamy w lewo i po 150 m docieramy przed świątynię.