Dni Honorowego Krwiodawstwa

0
165

W dniach 22-26 listopada będziemy obchodzić Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Zachęcamy wszystkich sympatyków piłki ręcznej do oddawania krwi.

Dni Honorowego Krwiodawstwa to jedynie okazja do promowania oddawania krwi, a ta jest potrzebna w każdej ilości, o każdej porze roku. Specjalnie na te dni w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa PGNiG Superliga założyła wirtualne konto. Oddając krew podajcie hasło SILNI RAZEM, w ten sposób oddana krew trafi na „konto” Superligi, dzięki czemu możliwe będzie określenie ile jej zebrano.

Kto może oddawać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) i które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

W Mielcu specjalny autobus pojawi się 16. grudnia i to właśnie w ten dzień niektórzy nasi zawodnicy pójdą oddać krew, gdyż pomoc innym jest jedną z najważniejszych wartości w życiu.
Was również do tego zachęcamy, a pierwsze 10 osób, które na hasło „Silni Razem” 16. grudnia tego dokona otrzyma darmowy bilet na nasz mecz Pucharu Polski.
O wszystkim będziemy jeszcze informować kilka dni przed przyjazdem autobusu.