85. rocznica Zbrodni Katyńskiej – miejskie obchody

0
89

13 kwietnia 2025 roku w Mielcu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto ustanowione w hołdzie polskim oficerom, funkcjonariuszom i przedstawicielom inteligencji, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez sowieckie NKWD.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i  samorządowych, członkowie Mieleckiego Komitetu Katyńskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą o 9:30 w Bazylice pw. św. Mateusza w Mielcu. Po nabożeństwie uczestnicy udali się złożyć kwiaty przed mielecką Ścianą Katyńską, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie dwóch tablic poświęconych kpt. Wacławowi Mrowcowi i mjr. Rudolfowi Geyerowi.

Odsłonięcia dokonała Kamila Rusek, córka policjanta Jana Krawczyka, więźnia Ostaszkowa wraz z prezydentem miasta Mielca.

Zbrodnia Katyńska, przez lata skrywana i fałszowana przez władze sowieckie, stała się jednym z najtragiczniejszych symboli walki o prawdę historyczną. Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich  obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy, duchowni. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Miasto Mielec było jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie upamiętniono ofiary sowieckiego ludobójstwa. W 1990 roku na murze przy Bazylice pw. św. Mateusza powstała Ściana Katyńska, która symbolizuje osoby związane z ziemią mielecką, które zostały bestialsko zamordowane.

Tegoroczne miejskie obchody miały wyjątkowy charakter, mieszkańcy zgromadzili się, by oddać hołd wszystkim tym, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za wolność Ojczyzny. Ich tragiczne losy przypominają o konieczności pamięci, ale także walce o prawdę historyczną i wolność.