Już 30 sierpnia wystartują rozgrywki PGNiG Superligi mężczyzn sezonu 2019/2020. Nowością będzie przyznawanie dodatkowych punktów zespołom rozpoczynającym rywalizację w rundzie spadkowej. Zdobywcę tytułu Mistrza Polski poznamy 24 maja.
W rozgrywkach wystartuje 14 zespołów, w tym beniaminek, drużyna SPR Tarnów, która zajęła miejsce spadkowicza, zespołu Arki Gdynia. Drużyny będą rozgrywać spotkania według systemu każdy z każdym (mecz i rewanż). Na podstawie klasyfikacji ustalanej na koniec rundy zasadniczej, drużyny, które zajmą miejsca od 1 (jeden) do 8 (osiem), rozpoczną zmagania o tytuł Mistrza Polski w rundzie finałowej systemem pucharowym. Drużyny z miejsc od 9 (dziewięć) do 14 (czternaście), rywalizować będą w rundzie spadkowej systemem każdy z każdym.
Po raz pierwszy przyznawane będą dodatkowe punkty drużynom przed startem rywalizacji rundy spadkowej. Będą one ustalane na podstawie miejsc zajętych na koniec rundy zasadniczej.
Liczba drużyn: 14
PGE VIVE Kielce
Orlen Wisła Płock
Gwardia Opole
MMTS Kwidzyn
NMC Górnik Zabrze
Azoty-Puławy
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
KS SPR Chrobry Głogów
Energa MKS Kalisz
Sandra Spa Pogoń Szczecin
Energa Wybrzeże Gdańsk
MKS Zagłębie Lubin
SPR Stal Mielec
SPR Tarnów
Zasady punktowania:
Zwycięstwo: 3 pkt
Zwycięstwo po rzutach karnych: 2 pkt
Przegrana po rzutach karnych: 1 pkt
Przegrana: 0 pkt
RUNDA ZASADNICZA:
Drużyny rozgrywają spotkania według systemu każdy z każdym (mecz i rewanż).
Mecze w rundzie zasadniczej muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn. Jeżeli w podstawowym czasie rezultat spotkania będzie nierozstrzygnięty, zarządzane są rzuty karne. Bramki w nich zdobyte nie są zaliczane do wyniku końcowego i nie są one uwzględniane w kryteriach ustalania klasyfikacji drużyn w trakcie rozgrywek i po ich zakończeniu.
Terminarz rozgrywek jest dostępny TUTAJ
RUNDA FINAŁOWA:
Drużyny rozgrywają spotkania systemem pucharowym, w którym zostaną rozegrane dwumecze (mecz i rewanż).
Na podstawie klasyfikacji po zakończeniu rundy zasadniczej drużyny, które zajęły miejsca od 1 (jeden) do 8 (osiem) uczestniczą w rundzie finałowej, a drużyny z miejsc od 9 (dziewięć) do 14 (czternaście) w rundzie spadkowej.
RUNDA SPADKOWA:
Punkty zdobyte w rundzie zasadniczej kasują się po jej zakończeniu. Na podstawie miejsca zajętego w rundzie zasadniczej kluby otrzymują dodatkowe punkty w rundzie spadkowej:
– za zajęcie 9. miejsca – 6 punktów,
– za zajęcie 10. miejsca – 5 punktów,
– za zajęcie 11. miejsca – 4 punkty,
– za zajęcie 12. miejsca – 3 punkty,
– za zajęcie 13. miejsca – 2 punkty.
Zajęcie 14. miejsca nie będzie premiowane dodatkowymi punktami.
W rundzie spadkowej każda drużyna rozgrywa mecz i rewanż, a drużyna, która zajęła po zakończeniu tej rundy miejsce:
– Dziewięć (9) do dwanaście (12) zachowuje prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i spełnia kryterium sportowe,
– Trzynaste (13) uczestniczy w rundzie barażowej,
– Czternaste (14) traci prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi
w sezonie 2020/2021 i nie spełnia kryterium sportowego.
Mecze w rundzie spadkowej muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn, a jeżeli w podstawowym czasie gry ich rezultat będzie nierozstrzygnięty, to zarządza się rzuty karne.
RUNDA BARAŻOWA:
W rundzie barażowej drużyna, która zajęła miejsce trzynaste (13) w rundzie spadkowej rozgrywa dwumecz z drużyną, która zajęła drugie (2) miejsce w rozgrywkach I ligi piłki ręcznej mężczyzn zgodnie z właściwym regulaminem rozgrywek I ligi w piłce ręcznej mężczyzn w sezonie 2019/2020. Zwycięzcą rundy barażowej jest zwycięzcą dwumeczu, który ma prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i spełnia kryterium sportowe.