SPR Stal Mielec włącza się do akcji MOVEMBER!

0
221

Cele Akcji Movembver

Przełamywanie tabu

Chłopaki nie płaczą. Nie załamują się. Są zawsze na wszystko gotowi. A już na pewno nie chorują. No dobrze, czasem chorują – ale z pewnością nie na nowotwory.

Rak jąder i rak prostaty to nie potwory z filmowych horrorów. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty – już po 45 roku życia. I chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich – a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne – jest tabu.

Akcja Movember polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji. Rozmawiamy o raku jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

Wczesne wykrywanie

Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny, zaawansowana diagnostyka i obrazowanie na nic się jednak nie zdadzą bez wiedzy na temat wczesnego wykrywania nowotworów.

Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi*, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewiele z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia – przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.

Od 2014 roku, kiedy akcję zaczęła prowadzić Fundacja „Kapitan Światełko”, w Polsce z materiałami na temat profilaktyki męskich nowotworów zapoznało się blisko milion osób – czytając o nich na stronach internetowych, na Facebooku, w broszurach czy dowiadując się w trakcie rozmów z naszymi edukatorami.

Dzięki podjętym działaniom pomogliśmy rozpoznać kilka przypadków nowotworów jąder także wśród naszych organizatorów i partnerów. Co roku jesienią udowadniamy, że lepiej badać się by wcześnie zwyciężyć z chorobami. I robimy to we wspaniałym stylu, z uśmiechem pod wąsem.

 

Samobadanie

Dzięki wsparciu edukatorów, lekarzy, wolontariuszy i członków IFMSA, od 2014 roku w całej Polsce szkolimy mężczyzn, jak brać sprawy w swoje ręce i badać się pod kątem zmian nowotworowych jąder.
Sprawdź zakładkę Profilaktyka, by samemu dowiedzieć się więcej.
Odwiedzaj nasze eventy, koncerty, spotkania w galeriach handlowych i poznaj nasz zespół, który na medycznych modelach zaprezentuje, jak dbać o swoje męskie sprawy w domu.

 

Regularne badania

Po czterdziestym piąty roku życia kluczowe jest robienie regularnych badań krwi – w tym sprawdzanie poziomu PSA. Badanie to jest najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.
Zajrzyj do zakładki Profilaktyka lub sprawdź wszystkie artykuły, by dowiedzieć się więcej.
Odwiedź także swojego lekarza rodzinnego i poproś go o skierowanie na badania krwi.

 

Pora na badania

W ubiegłych latach zrealizowaliśmy dziesiątki spotkań i spędziliśmy setki godzin rozmawiając na temat profilaktyki męskich nowotworów – podobnie jak ma to miejsce w listopadzie na całym świecie, dzięki obejmującemu już ponad 20 krajów ruchowi Movember.
W tym roku w Polsce jednak idziemy o krok dalej – realizujemy bezpłatne badania USG jąder dla mężczyzn w 9 galeriach handlowych w całej Polsce. Sprawdź harmonogram badań, by znaleźć lokalizację najbliżej Ciebie.
Chcemy pokazać, że mężczyźni też mogą mieć coś na kształt mammobusa i korzystać z badań USG jąder. Oswajamy w ten sposób lęk przed badaniami i pokazujemy, że nie jest to temat zarezerwowany tylko dla Pań.
Aby wesprzeć nasze działania zajrzyj tutaj (http://www.movember.org.pl/p/wacz-sie-w-movember.html) i dowiedz się, co Ty możesz zrobić, abyśmy mogli przebadać jak najwięcej mężczyzn w całym kraju.

 

sl